Dlhodobé chronické hučanie v ušiach je veľmi nepríjemné a časom môže spôsobovať i psychické problémy. Hučanie v ušiach vzniká z niekoľkých základných príčin.
Jednou z nich je zužovanie ciev, ktoré znemožňuje prekrvovanie oblasti sluchového aparátu. Cievy sa môžu zužovať vplyvom rúnach cievnych ochorení, napr. artériosklerózy.
Ďalšou príčinou býva chronické zablokovanie krčnej chrbtice a oblasti trapézu a ramien. K tomuto zablokovaniu nečastejšie dochádza vplyvom jednostranného pohybového zaťaženia. Typickým príkladom je práca u počítača. Na blokády krčnej chrbtice má vplyv i stres. Pokiaľ máme strach, obavy, tak podvedome zdvíhame ramená a zasúvame hlavu medzi ne. Tým dochádza k neprirodzenému postaveniu najmä 7. krčného stavca a blokádam prekrvenia krčnej chrbtice.
Najčastejšie a málokedy odhalenou príčinou je chronická zadná nádcha, ktorá vzniká chronickým, najmä alergickým zápalom čelných dutín. Alergia nie je nič iného, ako neadekvátna reakcia imunitného systému. To znamená, že alergia je veľmi úzko spätá s poruchou imunity. V tomto prípade sa jedná najmä o tzv. zimné alebo podzimné alergie, ktoré sa prejavujú chronickou nádchou a prejavy chronického nachladenia, ktoré ale nesprevádza horúčka. Narušená sliznica v oblasti nosu a čelných dutín funguje ako otvorená brána pre rôzne typy baktérií. Bakteriálna infekcia potom spôsobí zhoršenie celkových problémov. Táto infekcia sa potom môže postupne dostať až do Eustachovej trubice a spôsobiť tam chronický zápal. Tento sa časom začne prejavovať ako hučanie alebo pískanie v ušiach. Medicínska diagnostika tohoto typu ochorenia je veľmi zložitá. Darí sa ju diagnostikovať vo fázy silného akútneho zápalu, pokiaľ však zápal prejde do chronickej fázy, tak je diagnostika už veľmi ťažká. Často ani pacient nemá pocit, že by mohlo ísť o tento typ problému, pretože väčšinou nemá klasickú nádchu. Sekrét bohužiaľ zastáva v čelných dutinách a celkový problém zhoršuje.
Ak trpíte pískaním v ušiach, skúste sa pozorovať, či nemáte zadnú chronickú nádchu a či vám občas vďaka nej nezaľahuje ušiach.
Zúženie ciev: piť čaj Bystrá myseľ a k tomu užívať tinktúru z pupeňov Gotukola.
Krčná chrbtica: užívať čajový koncentrát Kĺby a chrbtica a k tomu tinktúru z pupeňov Gotukola a Ľubovník. Zájdete si k fyzioterapeutovi na uvoľnenie krčnej chrbtice.
Zadná nádcha: striedať čaje po dni Pylergen, Imunita. K tomu denne užívať tinktúru z pupeňov Kapucínka a prírodné kapsule Ochranca. Po odznení akútnych problémov potom dlohodobo prírodné kapsule Pylergen
Doplnková liečba, ktorú môžete užívať spoločne s uvedenou základnou liečbou: