PrihlásiťMôj účet
+421 917 502 475
Staničná 194
022 01 Čadca

Zemežlč lekársky

(centaurium erythraea)

Zbieraná časť: vňať

Účinne napomáha pri:

Bylina zlepšuje trávenie a tvorbu tráviacich štiav, podporuje funkciu žlčníka a žlčových ciest, zlepšuje krvný obraz,  podporuje tvorbu bielych krviniek. Neodporúča sa tehotným a dojčiacim ženám.

Všeobecný popis:

Je to 10 až 40 cm vysoká bylina so vztýčenou, v hornej časti väčšinou vetvenou tuhou stonkou slabo štvorhranného prierezu. V prvom roku vyrastá len prízemná ružica 2 až 3cm dlhých obkopinatých listov, ktoré sú už pri kvitnutí niekedy zaschnuté. V druhom roku vyrastie holá stonka riedko porastená svetlozelenými, priľahlými, prisediacími, podlhovasto vajcovitými až kopijovitými listami, väčšinou s troma až piatimi zretelnými žilkami. Listy v hornej časti stonky sú menšie, celokrajné alebo jemne vrúbkované. Má tučný koreň s tenkými postrannými korienkami. Ružovo červené, vzácne biele, kvety sa nachádzajú na vrchole stonky a sú usporiadané do vrcholíkových kvetenstiev, merajú v priemere asi 1cm. Majú päťzubý, hlboko rozoklaný  kalich a päťcípou nálevkovitou korunou s trobkou dvojnásobne dlhšou ako kalich.Tyčiniek, ktoré sú pristené dlhými nitkami ku korune, je päť. Ich žlté pelnice sa po dozretí peľu špiralovito skrucajú.  Vrchný semenník z dvoch plodolistov má čnelku s dvoma bliznami. Plodom je dvojpuzdrá válcovitá dvojchlopňová tobolka. Obsahuje veľa drobných, na povrchu zvráštených semien.

Používaná časť:

Vňať

Spôsob použitia:

Najčastejšie použitie je vo forme bylinného čaju samostatne alebo v zmesi.

Súvisiace choroby a orgány
O spoločnosti Serafin – prírodné produkty

Sme slovenská firma a výhradný distribútor prírodných produktov Serafin na Slovensku už od roku 2009. Ponúkame Vám liečivé čaje, prírodné kapsule a tinktúry z najrôznejších bylín. Veríme, že láska a príroda dokáže vyriešiť akýkoľvek zdravotný problém.

Nechcete prísť o ďalšie články?
Tu vyplňte svoj e-mail
Tiež môžete sledovať našu stránku na Facebooku
Kde zakúpite naše produkty?