PrihlásiťMôj účet
+421 917 502 475
Staničná 194
022 01 Čadca

Štítná žľaza – náš štít pred vonkajším svetom

Datum: 01.05.2018

Poruchy funkcie štítnej žľazy, a to najmä jej autoimunitné zápal nadobúda v populácii nebývalý nárast. Ako štítna žľaza funguje a ako jej môžeme pomôcť prírodnou cestou?

Štítna žľaza je umiestnená dole na krku pred hrtanom a je motýlieho tvaru. Jej úlohou je zhromažďovať z krvi jód na výrobu dvoch hormónov - tyroxínu a trijodthyroxinu, ktoré regulujú spotrebu energie doslova vo všetkých orgánoch a vo všetkých bunkách tela. Je to jeden z najdôležitejších regulačných orgánov, ktorý sa podieľa na mnohých funkciách tela.

Ako funguje štítna žľaza
Štítna žľaza sa podieľa na celkovom vývoji, rastu, termoreguláciu, látkovej výmene, aj fungovanie iných žliaz s vnútornou sekréciou. Je to nárazník našich emócií a stresov. Funkcia štítnej žľazy a ich hormónov je veľmi jemný a presný reťazec reakcií v organizme, ktorý začína v mozgu. Hypofýza vysiela špeciálny hormón, ktorý aktivuje vznik hormónov štítnej žľazy.

Pre správne fungovanie tela je nevyhnutné, aby na vyplavené hormóny štítnej žľazy dostatočne reagovali receptory buniek, ktoré majú vykonať príslušnú reakciu v tele. Ak niekde na tejto ceste dôjde k problému, vzniká ochorenie štítnej žľazy, ktorého najčastejším prejavom je autoimunitný zápal.

Autoimunitný zápal
Autoimunitné ochorenie znamená, že imunitný systém začne vytvárať protilátky proti vlastnému telu a vždy ich niekam nasmeruje. V tomto prípade je nasmeruje proti štítnej žľaze.

Štítna žľaza spolupracuje s ostatnými žľazami s vnútornou sekréciou, a to v línii hypofýza - štítna žľaza - nadobličky - vaječníky. Ak v tejto línii dochádza trvale k preťaženiu, odráža sa to práve na jej zdraví.

Častými spúšťacími faktormi sú trvalé gynekologické zápaly spôsobné baktériami a parazitmi, hormonálna substitúcia, trvalé preťaženie pankreasu nevhodnou stravou, dlhodobá liečba kortikoidmi, ale hlavným spúšťacím mechanizmom je chronický stres.

Čo robí stres s telom
Pokiaľ budeme hovoriť o strese - dlhodobom psychickom vypätí, tak musíme hovoriť o malom orgánu v našom mozgu - hypofýze. Hypofýza patrí do tzv. Limbického mozgu. Limbický mozog je prvá časť nášho tela, ktorá reaguje na impulz nebezpečenstvo - na stres. Pri takomto impulzu okamžite vyburcuje tvorbu stresových hormónov v nadobličkách. Tie nás majú chrániť a pripraviť telo na možnosť reakcie "boj alebo útek". Nabudí naše svaly, aktivujú kardiovaskulárny systém. Naproti tomu sa obmedzenie funkcií tráviaceho traktu a najmä imunitného systému tak, aby telo malo dostatok energie stresovú situáciu zvládnuť.

Ak nášmu limbickému mozgu stabilne dávame impulz, že sme v ohrození (bojíme sa o deti, bojíme sa o prácu, máme strach z choroby ...), tak stabilne aktivuje obranný systém a produkuje veľké množstvo stresových hormónov.

Celá táto činnosť je vykonávaná na úkor trávenie, imunitného systému, ale aj funkcia štítnej žľazy a ostatných žliaz s vnútornou sekréciou. Po uplynutí niekoľkých rokov také vnútorné disharmónie sa v organizme začnú prejavovať problémy spojené najmä s orgánmi, ktoré sú pri stresových reakciách obmedzované. Veľmi často dochádza práve k autoimunitným zápalu štítnej žľazy, kedy si začne telo vyrábať protilátky proti tomuto orgánu.

Liečba autoimunitného zápalu
Základom liečby autoimunitného ochorenia štítnej žľazy je uvoľnenie, relaxácia. Výborne pomáhajú rôzne techniky na uvoľnenie adrenalínu - beh, nordic walking, tanec, power joga. Nezabudnite spievať! Môžete spievať čo vás napadne, veľmi účinný je však spev mantry "Óm". Spev otvára energetické centrum štítnej žľazy. Ak spev nepomáha a stále cítite pretlak v oblasti krku, proste kričte. Nadýchnite sa a kričte z plných pľúc napríklad v lese alebo v aute. Úľava nastane okamžite. Prestaňte sa báť a hovorte čo cítite!

Byliny - účinný pomocník
Aj byliny pomáhajú. Štítna žľaza pre svoju funkciu nutne potrebuje jód. Ten nájdete v bylinnom čaji Štítna žľaza znížená. Ďalším nutným prvkom je Selén. Veľa Selenu obsahujú medicinálne huby obsiahnuté v prípravku Ochranca. Mimo to tiež vie znížiť autoimunitný zápal a dostať váš imunitný systém do pokoja. Ten vám tiež navodia kapsule Pohoda. Veľmi dôležitou bylinou pri liečbe autoimunitného zápalu štítnej žľazy je tinktúra z púčikov Čiernej jarabiny.

Prestaňte svoju štítnu žľazu liečiť, začnite ju uzdravovať!

Nechcete prísť o ďalšie články?
Tu vyplňte svoj e-mail
Tiež môžete sledovať našu stránku na Facebooku
O spoločnosti Serafin – prírodné produkty

Sme slovenská firma a výhradný distribútor prírodných produktov Serafin na Slovensku už od roku 2009. Ponúkame Vám liečivé čaje, prírodné kapsule a tinktúry z najrôznejších bylín. Veríme, že láska a príroda dokáže vyriešiť akýkoľvek zdravotný problém.

Nechcete prísť o ďalšie články?
Tu vyplňte svoj e-mail
Tiež môžete sledovať našu stránku na Facebooku
Kde zakúpite naše produkty?